
Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czastarach
Historia parafii
Najwcześniejsza wzmianka o parafii Czastary pochodzi z 1460 roku. Zawarta jest w akcie dotacyjnym wystawionym przez Królową Bonę dla parafii Sokolniki.
Analiza słowotwórcza wskazuje na to, że nazwa Czastary pierwotnie oznaczała ludzi-dróżników, którzy mieli piecze nad drogami. Z czasem przeszła ona na zamieszkiwaną przez nich osadę. Czesi zachowali do dziś rzeczownik cestar (to znaczy dróżnik). A właśnie w Czastarach krzyżował się szlak biegnący z północy z Sokolnik na południe z drogą biegnącą z kasztelanii rudzko-wieluńskiej do Kalisza.
Ponieważ przyjmuje się, że osady zwane służebnymi powstawały w Polsce w XI-XII wieku do tego czasu należy odnieść początki Czastar, które do 1795 roku były wsią królewską. W roku 1521 sporządzony został urzędowy opis parafii i kościoła. Wizytacje z wieku XVIII wspominają o starym kościele drewnianym pod wezwaniem Narodzenia NMP oraz o tym, że kościół ten w 1754 roku został odbudowany przez księcia Aleksandra Sułkowskiego. W kościele tym było pięć ołtarzy, między innymi w południowej kaplicy z obrazem Narodzenia NMP, uważanym za słynący łaskami.
Kościół ten w 1845 spalił się. Na jego miejscu zbudowany został w 1847 roku obecny kościół murowany. Fundatorem był właściciel wsi Parcice Leopold Trepka po konwersji z kalwinizmu na katolicyzm. Kościół ten 11 października 1886 roku konsekrował biskup kujawski Aleksander Bereśniewicz. Odpust 8 września ściągał zawsze wielu wiernych, także z okolicznych parafii.
W czasie II wojny światowej Niemcy zamienili kościół na spichlerz a zakrystię na areszt. Obok świątyni stoi murowana organistówka z 1. połowy XX wieku, w której podczas okupacji niemieckiej była siedziba posterunku żandarmerii i miejsce kaźni. Łańcuchy i kajdany przetrwały do dziś i są eksponowane we wnętrzu świątyni.
Od 1939 r. proboszczem parafii był ks. Bolesław Stradowski. 21 maja 1940 r. został zastrzelony przez na plebanii przez Fritza Bednarowskiego, niemieckiego komendanta posterunku żandarmerii w Czastarach[1][2].
Do roku 1953 odpusty 8 września odbywały się bez większych przeszkód. W następnych latach władze Polski Ludowej utrudniały wiernym przybycie do Czastar na odpust.